“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”
Wprowadzenie
4 marca 2025 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu „Książka nas łączy – aktywny senior w bibliotece XXI wieku”. Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.
Przebieg spotkania
W pierwszej części spotkania seniorki miały okazję do zaprezentowania książek, które chciałyby polecić innym uczestniczkom wydarzenia, a prowadząca zapoznała je z ciekawymi publikacjami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, wśród których nie zabrakło książek związanych z tematem drugiej części spotkania, czyli sztuczną inteligencją. Drugi panel wydarzenia miał na celu przybliżenie seniorkom pojęcia sztucznej inteligencji, jej zastosowań w codziennym życiu oraz omówienie jej potencjalnych korzyści i zagrożeń. Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych ze sztuczną inteligencją. Seniorki dowiedziały się, że AI jest obecna w wielu aspektach życia, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Monika Wicherek, pracownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, zapoznała uczestniczki z ChatemGPT, Copilotem i Suno. Współpraca z AI i przyglądanie się efektom jej pracy wzbudzało wiele entuzjazmu.
Zakończenie spotkania
Na zakończenie spotkania seniorki doszły do wniosku, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, które może znacząco ułatwić życie, ale wymaga również odpowiedzialnego i świadomego korzystania z jej możliwości. Elżbieta Wiśniewska podziękowała seniorkom za aktywny udział w wydarzeniu, a Monice Wicherek za pełnienie roli czujnego przewodnika w świecie AI. Prowadząca zaprosiła też na kolejne spotkanie, podczas którego seniorki będą mogły zapoznać się z tajemnicami Facebooka i Instagrama.
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
Atlas sztucznej inteligencji : władza, pieniądze i środowisko naturalne
Kate Crawford ; tłumaczenie Tadeusz Chawziuk. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2024.
Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie
Marek Tłuczek. - Gliwice : Helion, copyright 2023.
Moje światy sztuczne i realne : jak narodziła się AI najnowszej generacji
Fei-Fei Li ; przekład Wojciech Pędzich. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Prześwity, 2024.
Moralna AI : czy bać się sztucznej inteligencji
Jana Schaich Borg, Vincent Conitzer, Walter Sinnott-Armstrong ; przełożyli Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas. - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2024.
Osobliwość coraz bliżej : kiedy połączymy się z AI
Ray Kurzweil ; [przekład Tomasz Lanczewski]. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Relacja, 2024.
Prosto o AI : jak działa i myśli sztuczna inteligencja?
Robert Trypuz. - Gliwice : Helion, copyright 2024.
Szkoła w czasach AI : jak przygotować dzieci na wyzwania jutra
Jowita Michalska. - Warszawa : Wydawnictwo MT Biznes, 2024.