"W sieci matematyki" - sprawozdanie z czwartego spotkania sieci współpracy i samokształcenia 2024/2025
Wprowadzenie
18 marca 2025 roku w formule online odbyło się czwarte spotkanie ósmego roku pracy sieci współpracy i samokształcenia W sieci matematyki. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Sieć skierowana jest do nauczycieli matematyki ze wszystkich poziomów edukacyjnych w województwie kujawsko-pomorskim. Jej celem jest rozwijanie kompetencji dydaktycznych, wymiana doświadczeń oraz popularyzacja innowacyjnych metod nauczania.
Przebieg spotkania
Spotkanie rozpoczęła koordynatorka sieci, Katarzyna Leśniak, doradczyni metodyczna matematyki dla szkół ponadpodstawowych z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W wydarzeniu wzięło udział 11 osób. Katarzyna Leśniak przypomniała uczestnikom, że ostatnie spotkanie sieci odbędzie się 29 kwietnia 2025 roku. Podkreśliła również, że zaświadczenia uczestnictwa będą wydawane osobom, które wzięły udział w co najmniej trzech spotkaniach.
Wystąpienie Ilony Pawłowskiej pt. LearningApps – tworzenie aplikacji i interaktywnych ćwiczeń edukacyjnych
Kolejną część spotkania poprowadziła Ilona Pawłowska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, która przeprowadziła szkolenie pt. LearningApps – tworzenie aplikacji i interaktywnych ćwiczeń edukacyjnych. Na początku prelegentka zapytała uczestników, czy mieli już doświadczenie z platformą LearningApps, po czym wprowadziła w jej funkcjonalności i możliwości zastosowania w edukacji. Omówiła również sposoby wyszukiwania gotowych materiałów oraz ich edytowania, dostosowywania i wykorzystywania w pracy z uczniami.
W części praktycznej uczestnicy założyli konta na platformie LearningApps i zapoznali się z jej interfejsem. Ilona Pawłowska zaprezentowała proces wyszukiwania i pobierania gotowych zasobów, tworzenia własnych aplikacji oraz organizowania materiałów w folderach tematycznych. Omówiła także sposoby udostępniania stworzonych zadań uczniom oraz możliwość osadzania ich na innych platformach edukacyjnych, takich jak Genially.
Zakończenie spotkania
Na zakończenie spotkania Katarzyna Leśniak podziękowała prelegentce oraz uczestnikom za aktywność i zaangażowanie. Zachęciła także do udziału w kolejnym spotkaniu, które odbędzie się online 29 kwietnia 2025 roku.
Edukacja matematyczna: lista książek dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu (PDF 148 KB)
Książki proponowane dla uczestników spotkania