“Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”
Wprowadzenie
1 kwietnia 2025 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu odbyło się spotkanie seniorów w ramach cyklu „Książka nas łączy - aktywny senior w bibliotece XXI wieku”. Zebranych powitała Elżbieta Wiśniewska, pracownik Wydziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, koordynatorka programu spotkań dla seniorów, których celem jest aktywizacja uczestników poprzez rozmowy na temat książek, zapoznanie ich ze zbiorami Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, a także rozwijanie zainteresowań seniorów.
Przebieg spotkania
Spotkanie rozpoczęło się od tradycyjnej „rozgrzewki”, podczas której uczestniczki mogły przekonać się, ile wiedzą na temat mediów społecznościowych. Następnie prowadząca zapoznała seniorki z wybranymi książkami z zasobów Biblioteki Pedagogicznej, wśród których nie zabrakło literatury dotyczącej zagadnień związanych z Facebookiem i Instagramem. Przedstawiona literatura zachęcała do refleksji i nowych poszukiwań.
Celem drugiej części wydarzenia było zapoznanie seniorek z podstawowymi funkcjami Facebooka i Instagrama, omówienie różnic między tymi dwoma platformami, a także pokazanie korzyści płynących z ich używania w codziennym życiu. Prowadząca drugą część spotkania, Agnieszka Kowalska, pracownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, omówiła podstawowe zagadnienia związane z Facebookiem, zaczynając od tworzenia profilu, dodawania znajomych i udziału w grupach tematycznych. Następnie odpowiadała na pytania związane z aktywnością na platformie. Kolejnym punktem programu było omówienie Instagrama. Seniorki dowiedziały się, jak dodawać zdjęcia i filmy, a także jak korzystać z popularnych hashtagów oraz obserwować innych użytkowników. W trakcie spotkania omówiono także kwestie prywatności i bezpieczeństwa, wyjaśniając, jak chronić swoje dane podczas korzystania z mediów społecznościowych. Następnie Agnieszka Kowalska podsumowała kluczowe informacje i zachęciła uczestników do eksperymentowania z Facebookiem i Instagramem. Seniorki wyraziły zainteresowanie dalszym zgłębianiem tematu mediów społecznościowych.
Zakończenie spotkania
Na zakończenie Elżbieta Wiśniewska podziękowała uczestniczkom za aktywny udział w wydarzeniu, a Agnieszce Kowalskiej za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć warsztatowych. Prowadząca zaprosiła na kolejne spotkanie, które odbędzie się na początku maja. Seniorki będą miały okazję porozmawiać o prowadzeniu zdrowego trybu życia.
Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:
CyberPlemiona : analiza zachowań użytkowników Facebooka w trakcie kampanii parlamentarnej
Paweł Matuszewski. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018.
Czy można żyć bez facebooka : rola serwisów społecznościowych w sieciowym społeczeństwie informacyjnym
Malwina Popiołek. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, © Copyright 2018.
Facebook : a miało być tak pięknie
Steven Levy ; przełożyła Katarzyna Sosnowska. - Wydanie I. - Białystok : Mova, 2022.
Facebook : poradnik krok po kroku. - Warszawa : Axel Springer Polska, 2010.
Od Facebooka do post-przyjaźni : współczesne przeobrażenia bliskich relacji
Piotr Szarota. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : PWN : Instytut Psychologii. Polska Akademia Nauk, 2018.
Poradnik dla blogerów, vlogerów, gamerów i instagramowiczów : czego nie wolno robić w Internecie
redakcja naukowa Katarzyna Grzybczyk. - Warszawa : Difin, 2017.
Zrozumieć social media
Artur Roguski. - Gliwice : Onepress, copyright © 2020.