Zaburzenia ze spektrum autyzmu - na co należy zwrócić uwagę? - wykład online
Informacja na temat wykładu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie online Zaburzenia ze spektrum autyzmu - na co należy zwrócić uwagę? Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams 27 maja 2025 r. (wtorek), godz. 17:00-18:00. Wykład wygłosi dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Konsultant Krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Tematyka
Prezentacja skupia się na kluczowych aspektach zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) z perspektywy klinicznej, diagnostycznej i praktycznej. Uczestnicy poznają podstawy klasyfikacji ASD według aktualnych systemów diagnostycznych (DSM-5 i ICD-11), a także najważniejsze objawy i trudności występujące u dzieci w spektrum. Omówione zostaną sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o zaburzeniach – od wczesnego dzieciństwa po okres dorastania. Uczestnicy dowiedzą się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w zachowaniu dziecka, jakie obszary rozwoju warto monitorować i kiedy skierować do dalszej diagnostyki. W prezentacji zaprezentowane zostaną również narzędzia stosowane w diagnozie autyzmu (m.in. ADOS-2, ADI-R, M-CHAT), rola obserwacji oraz znaczenie wywiadu z rodzicami. Szczególną uwagę poświęcono specyfice funkcjonowania dziewczynek i kobiet z ASD – grupy często pomijanej lub błędnie diagnozowanej ze względu na odmienną prezentację objawów.
Informacja na temat prelegentki
Dr n.med. Aleksandra Lewandowska, Konsultant Krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od czasu studiów do chwili obecnej zaangażowana w działalność społeczną promującą zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży, współpracując z fundacjami, stowarzyszeniami, samorządami, przedszkolami, szkołami oraz uczelniami. Od okresu studiów do chwili obecnej zaangażowana również w działalność naukową, zdobywając nagrody i wyróżnienia za prezentowane prace na konferencjach. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji. Dydaktyk. Kierownik naukowa szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Lekarz praktyk, dla którego praca jest jednocześnie pasją. Pracuje z pacjentami w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym i w opiece środowiskowej. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin, Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Środowiskowej, Poradni Specjalistycznej dla Osób z Całościowymi Zaburzeniami Rozwoju Szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi. Wiceprzewodnicząca Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia. Członek Rady Eksperckiej projektu "Zdrowe Życie". Członek Międzyresortowego Zespołu do spraw podstawy programowej przedmiotu edukacja zdrowotna. Członek Zespołu ds. Prezydencji Polski w UE.