Otwarcie wystawy
28 stycznia 2009 r. w Sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu uroczyście otwarto wystawę „Drzeworyty Wandy Tomaszewskiej".
W tym roku przypada 90-rocznica urodzin nieżyjącej już toruńskiej artystki, pedagoga i społecznika. Zgromadzone na wystawie prace to oprócz drzeworytów także akwarele, rysunki ołówkiem i tuszem oraz akwaforta.
Wśród przybyłych znalazła się rodzina artystki, współpracownicy z Medycznego Studium Zawodowego w Toruniu, członkowie Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu, znajomi Artystki oraz osoby zainteresowane współczesną grafiką polską.
Gości powitała Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Elżbieta Wykrzykowska, która powołała się na pedagogiczną działalność artystki. Następnie głos zabrała Prezes Towarzystwa Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu – Janina Huppenthal, która opowiedziała jak zrodził się pomysł zorganizowania wystawy. Barbara Grützmacher – córka Wandy Tomaszewskiej podziękowała organizatorom ekspozycji prac i wyraziła radość z możliwości przypomnienia twórczości Matki. Jako ostatnia głos zabrała pani Zofia Urbańska, która wspólnie z Wandą Tomaszewską pracowała w Medycznym Studium Zawodowym, a później utrzymywała z nią stałe, przyjazne kontakty i służyła jej pomocą. Przypomniała, jak niezwykłym człowiekiem była „biała dama” (tak nazywano artystkę ze względu na jej upodobanie do białych strojów). Mówiła o wielkim sercu, pogodzie ducha i talentach pedagogicznych toruńskiej graficzki, jej samozaparciu i pracowitości.
Po części oficjalnej goście przeszli do sali konferencyjnej, gdzie przy kawie i herbacie mieli możliwość prowadzenia swobodnej rozmowy, kontynuacji wspomnień, przypomnienia ciekawych epizodów z życia Wandy Tomaszewskiej. Anegdotami z życia bibliofilów bawił zgromadzonych dziennikarz „Nowości” Stanisław Frankowski.
Barbara Grützmacher – córka Wandy Tomaszewskiej udostępniła zainteresowanym album zawierający drzeworyty Matki, który stanowił niezwykle cenne uzupełnienie wystawy. Cieszył się on dużym zainteresowaniem gości.
Na zakończenie Dyrektor Elżbieta Wykrzykowska podziękowała raz jeszcze wszystkim przybyłym, a Prezes Janina Huppenthal wyraziła nadzieję, że wystawa ta, to dopiero początek działań mających na celu ocalenie od zapomnienia twórczości toruńskiej artystki.
Eksponowane prace pochodzą z prywatnych kolekcji państwa Zofii i Mariana Urbańskich oraz córki Wandy Tomaszewskiej - pani Barbary Grützmacher.
Wystawa czynna będzie do połowy marca 2009 r.
Wstęp wolny