Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - 2 kwietnia 2019 roku
2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony w 1967r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego wydarzenia jest promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj pełni rolę gospodarza, w tym roku to honorowe zadanie otrzymała Litwa, motto towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: „Książki pomagają nam zwolnić!”
Autorem przesłania do dzieci oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius, wielokrotnie nagradzany litewski pisarz i ilustrator, autor ponad 60 książek dla dzieci.
Z tekstem listu do dzieci można zapoznać się na stronie polskiej sekcji IBBY.
Prezentując wybrane pozycje, zachęcamy do sięgnięcia po literaturę dla dzieci i młodzieży dostępną w naszych zbiorach.
Klub latających ciotek
Rafał Witek ; ilustracje Katarzyna Kołodziej
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2017.
Projekt graficzny okładki: Katarzyna Kołodziej
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Letni wyjazd na wieś do podstarzałych ciotek okazuje się początkiem fascynującej przygody, w której współczesnym emocjom towarzyszą zdarzenia skrywane za zasłoną lat. Młodzi bohaterowie muszą rozwikłać tajemnicę, w czym mimowolnie pomagają im krzepkie, fertyczne staruszki. Skrzące się humorem dialogi, komizm postaci potęgowany zabawnymi sytuacjami, wartka narracja, spora dawka sensacji, zaskakujący finał – znakomita rodzinna lektura, okazja do wspólnego śmiechu i wspólnych czytelniczych przeżyć.
Opis pochodzi z okładki książki
Więcej niż klub
Paweł Beręsewicz
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2016.
Projekt graficzny okładki: Zenon Wiewiurka
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Messi i Ronaldo w jednym klubie?
Tak, jest taki. Nazywa się:
a. Real Madryt
b. FC Barcelona
c. Frutex Pięknogóra
Właściwą odpowiedź znajdziesz gdzieś miedzy pierwszą a ostatnią stroną tej książki.
Opis pochodzi z okładki książki.
Cecylka Knedelek i kanapki z kanapy
Joanna Krzyżanek ; [narys.] Zenon Wiewiurka.
Wydawnictwo Jedność, cop. 2013.
Projekt graficzny okładki: Zenon Wiewiurka
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Cecylka Knedelek i gąska Waleria siedziały właśnie w swoim przytulnym salonie na swej wygodnej zielonej kanapie, gdy nagle, czy dacie wiarę, obie dokładnie w tym samym momencie poczuły ochotę na małe co nieco, na małą pożywną przekąskę. Nie była to jednak pora śniadania, więc płatki owsiane nie wchodziły w grę, nie była to także pora obiadu, więc pomidorowa zupa z kwaśną śmietanką także nie była potrawą na miejscu. Była to jednak idealna pora na smakowite i pożywne kanapki. Cecylka Knedelek i gąska Waleria przygotowały ich tak dużo, że z pewnością starczy również dla Was. Czy macie się ochotę poczęstować?
Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Jedność
'
Ewolucja według Calpurnii Tate
Jacqueline Kelly ; z języka angielskiego przełożyła Katarzyna Rosłan.
Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016.
Jest rok 1899. W Teksasie panuje upalne lato, a jedenastoletnia Calpurnia Tate szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytanie: dlaczego żółte koniki polne są większe od tych zielonych? Z niewielką pomocą dziadka, zapalonego przyrodnika, odkrywa rozwiązanie: zielone koniki są lepiej widoczne na tle spalonej słońcem trawy, więc zostają zjedzone, zanim zdążą urosnąć. Od tego odkrycia wszystko się zaczyna – przyjaźń Calpurnii z trzymającym wszystkich na dystans dziadkiem, jej fascynacja światem przyrody i nauki, a także jej kłopoty – bo w XIX-wiecznym Teksasie trudno o większe dziwactwo niż dziewczyna, która marzy o tym, by być przyrodniczką.
Opis pochodzi z okładki książki
Afryka Kazika
Łukasz Wierzbicki ; ilustracje Marcin Leśniak, Marcin Ćwikła, Krzysztof Rusinek ; rysunki Beata Kulesza-Damaziak
Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2017.
Projekt graficzny okładki: Beata Kulesza-Damaziak
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Opowiadania dla dzieci napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika.
Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Bis
Teatr z Lassem i Mają
Martin Widmark, Helena Willis ; przełożyła ze szwedzkiego Barbara Gawryluk.
Poznań : Wydawnictwo Zakamarki, 2018.
Projekt graficzny okładki: Helena Willis
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Propozycja dla wszystkich fanów Lassego i Mai, którzy nie tylko lubią czytać książki, ale też bawić się wokół ich fabuły. Zapraszamy do zabawy w teatr!
W tym tomie znajdziecie cztery tajemnice rozpisane na role – gotowe do wystawienia na deskach szkolnego, podwórkowego czy domowego teatru. Lasse i Maja podpowiedzą, jak przygotować takie przedstawienie i co będzie do tego potrzebne.
Tom zawiera trzy sztuki oparte na znajomych wątkach – tajemnicy diamentów, pociągu i miłości – oraz jedną zupełnie nową historię Tajemnica orkiestry. Jak można się domyślić, młodzi aktorzy będą mogli również wyżyć się muzycznie!
Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Zakamarki
Tsatsiki i Per
Moni Nilsson ; przełożyła ze szwedzkiego Barbara Gawryluk
Poznań : Wydawnictwo Zakamarki, 2017.
Projekt graficzny okładki: Pija Lindenbaum
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Tsatsiki chodzi do piątej klasy. Nic nie jest już takie jak dawniej, kiedy był mały. Mamuśka i Jens ciągle się kłócą, nowi sąsiedzi zawsze mają o coś pretensje, a dziewczyny z klasy uważają, że Tsatsiki i Per Hammar są dziecinni. W dodatku hotel Taty Poławiacza Ośmiornic zagrożony jest bankructwem i nie wiadomo, czy Tsatsikiemu i Perowi uda się tego lata pojechać do Grecji. Postanawiają sami zarobić na bilety. To jednak okazuje się równie trudne, co dogadanie się z dziewczynami…
Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Zakamarki
Eri i smok
Jacek Inglot ; ilustracje Anita Graboś
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.
Projekt graficzny okładki: Anita Graboś
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Eri jest inna niż wszyscy. Nie tylko dlatego, że jako jedyna we wsi ma rude włosy. Przyjaźni się z dobrą szeptuchą Maruszą, a zwierzęta okazują jej zdumiewające posłuszeństwo. Pewnego dnia Marusza powierza dziewczynce szczególne zadanie: ochronić ostatnie smocze jajo przed złym Widukindem. To bardzo ważne, bo ten, kto będzie przy narodzinach smoka i nada mu imię, zdobędzie nad nim władzę. A nikt nie chce, by taka potężna broń trafiła w ręce bezlitosnego czarnoksiężnika…
Eri wyrusza w pełną przygód podróż w towarzystwie gnomka Kołatka, kochającego poezję byłego zbója Wergiliusza oraz skrzata Bajazego.
Opis pochodzi z okładki książki
30 znikających trampolin
Dorota Kassjanowicz ; il. Paulina Daniluk
Poznań : Wydawnictwo Albus, 2016.
Projekt graficzny okładki: Paulina Daniluk
PRZEJDŹ DO KATALOGU
30 znikających trampolin Doroty Kassjanowicz to książka napisana przede wszystkim z myślą o dzieciach w wieku 7–12 lat.
Składa się z 30 krótkich tekstów opisujących to samo zdarzenie na 30 różnych sposobów. Stylistycznie zróżnicowane formy wypowiedzi, wykorzystujące niektóre gatunki literackie, pozwalają nam poznać opowieść z wielu perspektyw, poziomów wrażliwości, komunikatywności, spostrzegawczości itp. Każda kolejna interpretacja wydarzenia pokazuje, jak różni jesteśmy, jak różnego języka używamy i w jak rozmaity sposób odbieramy rzeczywistość – zależnie od osobowości, nastroju, intencji, wiedzy, a nawet pory dnia.
Autorka w humorystycznych tekstach pełnych niespodzianek swobodnie i po mistrzowsku wykorzystuje zabawę słowami i grę konwencjami, pokazując, w jaki sposób język kształtuje nasz obraz świata, i jak to, co postrzegamy, wpływa na nasz język.
Opis pochodzi ze strony www Wydawnictwa Albus
Bajki z 1001 dobranocy
Wanda Chotomska ; il. Iwona Cała. - Łódź
Wydawnictwo Literatura, 2008.
Projekt graficzny okładki: Iwona Cała
PRZEJDŹ DO KATALOGU
A gdyby tak drożdżowy rogalik został księżycem? Choć przez jedną noc! A koniki z karuzeli nie były wcale z drewna, tylko prawdziwe, najprawdziwsze, z miłą sierścią i aksamitną grzywą? I gdyby kukułka z zegara miała 20 małych kukułczątek, które by wszystko pomyliły zegarmistrzowi?
To by było zupełnie jak z bajki 1001 dobranocy! Nie sądzicie?
Opis pochodzi z okładki książki
Kobiety : badaczki, czempionki, awanturnice
Joanna Kończak ; ilustracje Karolina Matyjaszkowicz
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.
Projekt graficzny okładki: Karolina Matyjaszkowicz, Monika Pietras
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Wiele je różni, ale łączy jedno: nie dały sobie wmówić, że coś jest niemożliwe. Odkryj losy nadzwyczajnych dziewcząt i kobiet, które odwagą, determinacją czy wiedzą zapisały się w historii, a przy okazji poznaj intrygujące fakty dotyczące świata.
Jak działała maszyna różnicowa, a Ada Lovelace została pierwszą programistką, choć nie wymyślono jeszcze komputera? Komu zawdzięczamy skalę Apgar, przedszkola Montessori, małą czarną sukienkę, odkrycie ciemnej materii, wynalezienie papierowych filtrów do kawy, wi-fi i wycieraczek samochodowych? Jak kobiety przyczyniły się do lotów w kosmos, walczyły o prawa wyborcze i od kiedy wolno im startować w nowożytnych olimpiadach? Kto był pierwszą reżyserką, a kto zdobywczynią Mount Everestu?
Opis pochodzi z okładki książki
Wielka księga wartości : opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Teresa Blanch, Anna Gasol ; ilustracje Valenti Gubianas ; przełożyła Marta Szafrańska-Brandt Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018.
Projekt graficzny okładki: Matra Weronika Żurawska-Zaręba
PRZEJDŹ DO KATALOGU
To szesnaście niezwykłych opowieści, dzięki którym nauczymy się stawiać czoła trudnym sytuacjom i szukać ich rozwiązania. Dowiemy się, na czym polegają tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość oraz empatia i jakie mają znaczenie w życiu każdego człowieka. Odkryjemy też, jak ważne jest akceptowanie siebie.
To książka, którą można czytać bez końca. To książka, która uczy nas zrozumienia i empatii. To książka, która pokazuje, jak żyć.
Przepięknie zilustrowana „Wielka księga wartości” pomoże również dorosłym, którzy chcieliby w przystępny sposób opowiedzieć dzieciom, czym kierować się w życiu.
Opis pochodzi z okładki książki
Droga do gwiazd : opowieść o Mikołaju Koperniku
Katarzyna i Paweł Ziemniccy ; [ilustracje Ewa Beniak-Haremska]
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2019.
Projekt graficzny okładki: Ewa Beniak-Haremska
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was…
Opis pochodzi z okładki książki
Findus się wyprowadza
Sven Nordqvist ; tł. Magdalena Landowska. – Poznań
Media Rodzina, cop. 2013.
Projekt graficzny okładki: Sven Nordqvist
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Findus codziennie o czwartej rano rozpoczyna serię skoków po swoim nowym łóżku. Pettson ma już tego dość i ostrzega kota, że jeśli Findus nie skończy skakać, będą musieli wynieść łóżko. Kot uważa, że jest to doskonały pomysł – będzie mógł wówczas skakać po łóżku, ile tylko zechce. Czy jednak mieszkanie w samotności jest naprawdę fajne? A jeśli w okolicy pojawi się lis?
Opis pochodzi z okładki książki
Była sobie dziewczynka
Piotr Dobry, Łukasz Majewski
Warszawa : Wydawnictwo Tadam część Grupy Wydawniczej Vectio, 2018.
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Co robiły dziewczynki w czasach prehistorycznych? Czym bawiły się w starożytnej Grecji? Jak upływało im dzieciństwo w epoce wiktoriańskiej? Dlaczego w dawnych Chinach nie mogły jeść posiłków z obojgiem rodziców? Kto nadawał im imiona w państwie Azteków? W jakich rejonach świata mogły już wieki temu decydować o własnej przyszłości, a gdzie nie mogą do dziś?
Autorzy uwielbianej przez dzieci serii o Ancyklopku przedstawiają inspirującą książkę, dzięki której młode czytelniczki mogą poznać losy swoich rówieśniczek z różnych epok historycznych i zrozumieć, jak to dobrze być współczesną dziewczynką. Mimo wszystko. Bo ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele mają szczęścia. A Ty?
Opis pochodzi z okładki książki