Biblioteka Pedagogiczna na konferencji Polska – moja ojczyzna w 100-lecie niepodległości
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał pan Sławomir Żebrowski, dyrektor KPCEN w Toruniu. W swoim wystąpieniu nawiązał on do słów piosenki Obywatela G.C. „Nie pytaj o Polskę”, dając w ten sposób do zrozumienia, że kwestia patriotyzmu jest zjawiskiem ponadczasowym, ważnym nie tylko w minionych wiekach, ale również w dzisiejszych czasach.
W podniosły nastrój wprowadzili wszystkich obecnych uczniowie klasy VII A Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu. Podczas ich występu w auli szkoły rozbrzmiały pięknie odśpiewane pieśni: „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko” i „O mój rozmarynie”. Kolejnym punktem programu był wykład pod tytułem „Drogi do niepodległości”, który wygłosił pan prof. dr hab. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prelegent w syntetyczny sposób zaprezentował historię odzyskania przez Polskę niepodległości, szczególnie dużo uwagi poświęcając okresowi od wybuchu I wojny światowej aż do traktatu ryskiego, kończącego wojnę polsko-bolszewicką. Bardzo interesujące wystąpienie, wzbogacone o kilka szerzej nieznanych ciekawostek, zaprezentowane było w formie bardzo przystępnej dla młodzieży i zaowocowało długimi i żywiołowymi oklaskami.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zobaczenia pokazu dynamicznego, prezentującego zatrzymanie osoby podejrzanej o terroryzm. Został on wykonany przez wolontariuszy toruńskiej Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe i towarzyszyła mu efektowna, pirotechniczna oprawa.
Okresu dwudziestolecia międzywojennego dotyczył wykład pani Marii Jadczak z Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Wystąpienie zatytułowane „Ewolucja ustroju II Rzeczypospolitej” przybliżało zagadnienia krajowej polityki wewnętrznej i koncentrowało się na najważniejszych wydarzeniach i aktach prawnych, czyli wyborach parlamentarnych i obowiązujących w tym okresie konstytucjach. Prelegentka w interesujący sposób przedstawiła przemiany ustroju II RP - od demokracji parlamentarnej do systemu rządów autorytarnych.
Ostatnim punktem konferencji było zwiedzanie Muzeum Historyczno-Wojskowego, mającego siedzibę na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Bogate zbiory militariów i innych przedmiotów związanych z historią Polski budziły duże zainteresowanie zwiedzających. Wielkie zaangażowanie wykazywali wolontariusze Fundacji MHW, którzy oprowadzali po muzeum i opowiadali historię poszczególnych eksponatów.
Dzięki uprzejmości organizatorów na konferencji znalazło się także stoisko Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Dzięki temu nasza Biblioteka miała możliwość zaprezentować wybrane publikacje ze swojego księgozbioru, związane z tematem konferencji. Uczestnicy wydarzenia otrzymali także egzemplarze przygotowanej przez Bibliotekę bibliografii „100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości: bibliografia w wyborze za lata 1990-2018”, rejestrującej m.in. piśmiennictwo dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości, publikacje prezentujące sylwetkę i działalność Józefa Piłsudskiego i innych osób szczególnie zasłużonych dla odzyskania przez nasz kraj wolności, a także scenariusze (głównie apeli i spektakli) przydatne do organizowania obchodów odzyskania niepodległości.