Bezpieczeństwo: enter. Seminarium dla nauczycieli
Problemy dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz pomocy ofiarom cyberprzestępców będą prezentowane przez doświadczonych fachowców.
Pani Angelika Tracz, prezes Stowarzyszenia Demagog, w wystąpieniu Krytyczny umysł w walce o prawdę – jak radzić sobie z nieprawdziwymi informacjami w internecie? zwróci uwagę na nadmiar informacji w internecie i trudności związane z ich weryfikacją. Dezinformacja, celowa manipulacja faktami oraz selektywny dobór faktów mogą przyczynić się do manipulowania całymi grupami społecznymi.
Pan Robert Preus, dyrektor Kujawsko Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
w Bydgoszczy, w referacie W (nie)bezpiecznej sieci… będzie mówił o poziomach bezpieczeństwa
w internecie.
Aspirant sztabowy Marcin Matysek z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy w wystąpieniu Zagrożenia w sieci zajmie się problemem pedofilii, omówi metody działania sprawców oraz sposoby zapobiegania przestępstwu. Zwróci uwagę na zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych. Poruszy temat bezpieczeństwa przeglądarek i podpowie jak skutecznie zapewnić sobie anonimowość oraz dbać o prywatność w internecie. Zajmie się problemem cyberbullyingu, opowie na co zwrócić uwagę
i jak zapobiegać cyberprzemocy.
Panie Agnieszka Fajfer i Milena Burdach-Szydłowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
w Toruniu w wystąpieniu Kim jest sprawca, a kim ofiara cyberprzemocy? Charakterystyka psychologiczna sprawcy i ofiary zaprezentują portret psychologiczny sprawcy i ofiary przemocy w internecie oraz przedstawią działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży - sprawców i ofiar cyberprzemocy.
Na zakończenie seminarium pani Ewa Stanek-Zaremba z Księgarni Kafka i spółka
w wystąpieniu Złapani w SIEĆ - zagrożenia wirtualnego świata na wybranych przykładach literatury młodzieżowej zaprezentuje wybór książek dla dzieci i młodzieży, w których poruszone zostały problemy cyberprzemocy.
Tematyka seminarium wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa określane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Seminarium jest bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona do 60. Decyduje kolejność zgłoszeń.