„Irena Sendlerowa (1910-2008)”
2018 – Rok Ireny Sendlerowej
Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”.
Wystawa „Irena Sendlerowa 1910-2008” została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w celu upamiętnienia tej wyjątkowej postaci.
Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska, pseudonim okupacyjny „Jolanta” urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. Polska działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegoty”). Została uhonorowana m.in.: 1965 roku – medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; 2003 roku – Orderem Orła Białego; 2007 roku – Orderem Uśmiechu oraz w 2007 roku przyznano Jej tytuł Honorowej Obywatelki m.st. Warszawy.
W czasie II wojny światowej współtworzyła siatkę ludzi i instytucji, z którymi z niezwykłym heroizmem niosła pomoc dzieciom z getta. W październiku 1943 została aresztowana, przesłuchiwana i torturowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej i szkolnictwie medycznym. Organizowała od podstaw w zrujnowanej wojną Warszawie domy dziecka, ośrodki pomocy starcom i domy opieki. Zmarła 12 maja 2008 roku.
Głosi ona przesłanie „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…”
Wykaz literatury
Strony WWW
Rok Ireny Sendlerowej - oficjalna strona obchodów
Irena Sendlerowa - projekt „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”
„Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci” - projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata
Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”
Centrum Edukacji Obywatelskiej CEO
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (MPRŻ)
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – 24 marca 2018
„Dobrzy ludzie w czasach zła – Jan Karski, Janusz Korczak, Irena Sendlerowa”
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma - ŻIH