Relacja z warsztatów „Tabu oswojone, czyli jak opowiadać dzieciom o trudnych sprawach za pomocą słowa i obrazu”
Warsztaty były okazją do tego, aby przyjrzeć się tematom tabu: np. śmierci, dojrzewania, uczuć i zastanowić się jak rozmawiać z dziećmi i jak je wspierać. Często problemem w poruszaniu tych tematów jest komunikacja i emocje. Pomocne okazują się picturebooki, które były głównym punktem warsztatów.
Pani Marta Baszewska zaprezentowała różne rodzaje picturebooków, przekonując, że są one doskonałą okazją do porozmawiania z dzieckiem na przykład o przyjaźni, odróżnianiu dobra od zła czy zachowaniu się wobec innych osób.
Podczas zajęć prelegentka czytała fragmenty wybranych picturebooków i na ich podstawie uczestniczki aktywnie dyskutowały. Dzieliły się swoimi przemyśleniami, doświadczeniem w rozmowach o trudnych tematach z uczniami, odpowiadały na pytania pani Marty Baszewskiej.
Pani Marta Baszewska prezentowała picturebooki:
Iwony Chmielewskiej Dwoje ludzi, Obie,
Joanny Concejo Kiedy dojrzeją porzeczki, Zgubiona dusza,
Wolfa Erlbrucha, Wernera Holzwartha, O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę,
Shela Silversteina, Drzewo darów.
Warsztaty były kolejnymi z cyklu szkoleń pod wspólnym tytułem „A może spróbuj inaczej”. Celem tego cyklu jest prezentacja różnorodnych metod pracy z tekstem. Spotkania odbywały się przy okazji kolejnej trzeciej edycji konferencji Licencja na czytanie „Od autora do czytelnika, czyli od „produkcji” do „konsumpcji”, która odbyła się 11 kwietnia 2018 r.