Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2 kwietnia 2018
2 kwietnia każdego roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony w 1967r. przez IBBY (The International Board on Books for Young People) – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Celem tego wydarzenia jest promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj pełni rolę gospodarza, w tym roku to honorowe zadanie otrzymała Łotwa, motto towarzyszące tegorocznym obchodom brzmi: ,,W książce małe jest wielkie”. Przesłanie dla dzieci napisała Inese Zandere - łotewska uznana pisarka i poetka, autorka ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży. Plakat zaprojektował Reinis Pētersons – łotewski ilustrator i twórca filmów animowanych.
Z tekstem listu do dzieci można zapoznać się na stronie polskiej sekcji IBBY.
Prezentując wybrane pozycje, zachęcamy do sięgnięcia po literaturę dla dzieci i młodzieży dostępną w naszych zbiorach.
Dom nie z tej ziemi
Małgorzata Strękowska-Zaremba
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2017.
Projekt graficzny okładki: Daniel de Latour
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Niektóre domy mają tajemnice. I zrobią wszystko, aby nikt się o nich nie dowiedział. W swojej najnowszej książce Małgorzata Strękowska-Zaremba, autorka „Złodziei snów”, porusza tematy, o których trudno jest i mówić, i milczeć.
Gdy Daniel poznaje Marysię, dziwną dziewczynkę z oczami błyszczącymi jak dwa lusterka, od razu czuje, że to początek jakiejś niezwykłej historii. Jego nowa koleżanka, ukryta w krzakach, obserwuje dom po drugiej stronie ulicy, co mogłoby się wydawać zwyczajną, a nawet dosyć nudną zabawą, tylko że Marysia traktuje swoje zajęcie śmiertelnie poważnie. I w dodatku jest przerażona. A kiedy chłopiec zaczyna przyglądać się temu, co ją tak wystraszyło, odkrywa w pozornie podobnym do innych domu rzeczy niezrozumiałe czy wręcz złowrogie. Zaintrygowany, postanawia pomóc Marysi wyjaśnić zagadkę. Ale czy dom nie z tej ziemi pozwoli wyrwać sobie tajemnicę?
Opis pochodzi z okładki książki
Wyróżnienie literackie w konkursie” Książka Roku IBBY 2017”
Pralinka
Fanny Joly
Kraków : Znak Emotikon - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.
Projekt graficzny okładki: Maria Gromek
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Poznajcie Alinkę-Pralinkę, rezolutną koleżankę Mikołajka i Jaśków. Na co dzień jest słodka, ale kiedy trzeba, potrafi tupnąć nogą. Płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… Złośliwi starsi bracia? Kłopoty w szkole? Wizyta Bardzo Ważnych Gości? Z pomocą przyjaciółki Celiny, pluszowego lwa Gryzaka oraz najfajniejszego chłopca w całej szkole, Krzysia Trufli – Pralinka poradzi sobie ze wszystkim!
Opis pochodzi z okładki książki
Indeks szczęścia Juniper Lemon
Julie Israel
Kraków : Wydawnictwo IUVI, 2017.
Projekt graficzny okładki: Studio Karandasz
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Indeks szczęścia Juniper Lemon” jest zabawną i jednocześnie poruszającą opowieścią o ważnych, a także z pozoru błahych wydarzeniach, które przewracają życie do góry nogami. Niesamowity debiut Julie Israel.
Minęło sześćdziesiąt pięć dni od wypadku, który na zawsze odmienił życie Juniper. Świat bez jej cudownej starszej siostry Camilli stał się zimnym i smutnym miejscem.
Pewnego dnia Juniper odkrywa list siostry napisany w dniu wypadku. List, w którym Cam zrywa z tajemniczym „TY”. Jest w szoku – nie wiedziała o związku siostry i ziejąca dziura w jej sercu wydaje się jeszcze większa. Jaka naprawdę była Cam? Postanawia się tego dowiedzieć, odkryć tożsamość „TY” i dostarczyć mu list.
Ale wtedy Juniper coś gubi. Drobiazg, niewielką kartkę. Jedną z wielu, na których codziennie notuje swój prywatny poziom szczęścia i katalog własnych „wzlotów i upadków dnia”. A ta fiszka jest wyjątkowa: zawiera tajemnicę, o której nikt nie może się dowiedzieć.
Do czego prowadzi grzebanie (dosłownie i w przenośni) w cudzych śmieciach? Czy odkrywanie małych i wielkich tajemnic otaczających ją ludzi to właśnie to, czego Juniper potrzebuje, aby uporządkować własny życiowy bałagan?
Opis: Wydawnictwo iuvi
Babula Babalunga
Joanna Jagiełło ; zil. Daniel de Latour
Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2015.
Projekt graficzny okładki: Daniel de Latour
PRZEJDŹ DO KATALOGU
„Czytam sobie” to trzypoziomowy program wspierający naukę czytania. Książki na poziomie drugim serii wprowadzają dzieci w świat dłuższych, bardziej złożonych zdań i historii. Teksty składają się z 800-900 wyrazów, zawierają elementy dialogu i 23 podstawowe głoski języka polskiego oraz głoskę "h". Dodatkowo umieszczone na stronach ramki pozwalają na ćwiczenie sylabizowania. Na końcu każdej książki znajduje się dyplom uznania dla dziecka, które ją przeczytało, a także kolorowe naklejki. Forma książek w serii została opracowana na podstawie zaleceń metodyków.
Franek i Ola, bohaterowie książki, mieszkają w willi "Nad Modrym Stawem". Deszczowe lato nad jeziorem to dla nich - i dla ich rodziców - najgorsze, co mogło się zdarzyć. Jednak wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia w willi pojawia się tajemnicza staruszka o bardzo dziwnych zwyczajach. Jej wizyta ratuje finanse rodziny, a wakacje stają się znacznie ciekawsze... Przeczytaj tę wciągającą opowieść z niezwykłymi ilustracjami Daniela de Latour - samodzielnie!
Opis: Wydawnictwo Egmont
Polecamy też inne książki z serii „Czytam sobie”
Jak kózka uczyła się pływać
Nele Moost
Słupsk : Wydawnictwo Lemoniada, 2016.
Projekt graficzny okładki: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Dawno, dawno temu zdarzyła się rzecz niezwykła – zwierzęta postanowiły pójść do szkoły. Nauczyciele uznali, że każde przyzwoite zwierzątko musi umieć pływać, latać, biegać i wspinać się na drzewa. Okazało się jednak, że nie wszyscy radzili sobie z tymi przedmiotami równie dobrze. Mimo to niektórzy starali się, jak mogli. Ci zaś, którzy osiągali gorsze wyniki, z czasem rezygnowali i przestawali wierzyć w siebie – albo stawali się krnąbrni.
Bajeczka o kózce oraz jej koleżankach i kolegach ze szkoły broni prawa do zachowania indywidualności i wskazuje na konieczność rozwijania wyjątkowych talentów każdego dziecka. Nie musimy być idealni; każdy ma niezbywalne prawo do odkrywania świata na swój sposób, przy wykorzystaniu własnych niepowtarzalnych uzdolnień.
Opis pochodzi z okładki książki
Ryba na drzewie
Lynda Mullaly Hunt
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2017.
Projekt graficzny okładki: Marta Weronika Żurawska-Zaręba
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Każdy jest na swój sposób mądry. Ale jeśli będziemy krytykować rybę, że nie umie chodzić po drzewach, to przez resztę życia będzie przekonana, że jest głupia.
Ally jest dość bystra, by oszukać wielu inteligentnych ludzi. Za każdym razem, kiedy trafia do nowej szkoły, w sprytny sposób ukrywa, że nie umie czytać. Ma już dość bycia nazywaną "ofiarą losu", ale boi się poprosić o pomoc – bo w końcu na głupotę nie ma lekarstwa, prawda? Jednak nowy nauczyciel dostrzega w kłopotliwym dzieciaku rozgarniętą, kreatywną i utalentowaną dziewczynkę. Odmieńcy zaczynają być akceptowani, a w klasie Ally dzieją się rzeczy, które uświadamiają jej, że ona sama – i wszyscy pozostali – są naprawdę kimś, a wielkie umysły nie zawsze myślą tak samo.
To pełna uczuć, podnosząca na duchu książka, która przemówi do każdego, kto kiedyś uważał, że coś z nim jest nie tak, bo nie pasował do rówieśników.
Opis pochodzi z okładki książki
Pasztety, do boju!
Clémentine Beauvais
Warszawa : Wydawnictwo Dwie Siostry, 2017.
Projekt graficzny okładki: Małgorzata Herba
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Przezabawna, wielokrotnie nagradzana powieść drogi o dojrzewaniu i akceptacji siebie.
Odkąd w facebookowym głosowaniu przyznano im tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta, Mireille, Astrid i Hakima są oficjalnie najbrzydszymi dziewczynami w szkole. Ale czy to znaczy, że mają siedzieć i płakać?
Właściwie to… tak właśnie robią. Ale niezbyt długo. Bo wkrótce wpadają na lepszy pomysł: wsiadają na rowery i wyruszają na wielką wakacyjną wyprawę. Kierunek: Paryż. Cel: ściśle tajny.
Tak zaczyna się zwariowana podróż, która przyniesie bohaterkom mnóstwo przygód, straszliwe zakwasy, prawdziwą przyjaźń, a także… całkowicie niespodziewaną sławę.
Opis pochodzi z okładki książki
Wyspa mojej siostry
Katarzyna Ryrych
Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2017.
Projekt graficzny okładki: Ewa Beniak-Haremska
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Poznajemy Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie... Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Marysia. Dzięki jej wrażliwości dotykamy wprost największych tajemnic i problemów jej niepełnosprawnej siostry. Odkrywamy przy tym, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem tak bardzo różnimy się od siebie, to każdy z nas ma prawo do godnego życia, szacunku, podziwu i miłości. I pomyślałam sobie, że jeśli potrafimy sprawić, by takie osoby jak Pippi czuły się szczęśliwe mimo swojej choroby, to nasz świat będzie lepszy.
Opis pochodzi z okładki książki
Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy
Justyna Bargielska
Stronie Śląskie : Biuro Literackie, 2016.
Projekt graficzny okładki: Patrycja Ochman, Wojtek Świerdzewski
PRZEJDŹ DO KATALOGU
W swojej pierwszej dziecięcej książce Justyna Bargielska po raz kolejny udowadnia literacką klasę. Przygody dziewięcioletniej Rozy Grozy rozpisane są na znakomite literacko opowiadania, łączące humor sytuacyjny ze słownym, zachowując przy tym językową świeżość. Świat widziany oczyma małej dziewczynki to zarówno niekończąca się przygoda jak i problemy, wyzwania i radości, z jakimi mierzy się każde dziecko. Bargielska traktuje dziecko bardzo uczciwie, nie boi się poruszać ważnych tematów (pytanie o tożsamość, śmierć, absurdy codzienności), które „świat dorosłych” zaszufladkował jako zagadnienia „trudne”.
Opis: Biuro Literackie
Gry i zabawy z dawnych lat
Katarzyna Piętka
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2016.
Projekt graficzny okładki: Anna Pol, Agata Raczyńska
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba. Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…
Graliście w komórki do wynajęcia, ziemniaka, tramwaj, gumę? Wiecie, co to hacele, chłopek, pikuty, zośka? Przypominamy zabawy z czasów, kiedy nie było komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a centrum towarzyskim podwórek był trzepak.
Wśród pięćdziesięciu przypomnianych w książce zabaw i gier znalazły się te najprostsze jak „Baloniku nasz malutki”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Mało nas do pieczenia chleba”, zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak „Uciekła mi przepióreczka w proso”, „Jaworowi ludzie”, „Król Lul”, „Moja Ulijanko” czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.
Chcemy tą książką nie tylko zachęcić do podróży sentymentalnej w przeszłość, ale przede wszystkim dać współczesnym dzieciom skarbnicę pomysłów na dobrą zabawę.
Opis pochodzi z okładki książki
Absolutnie prawdziwy pamiętnik
Sherman Alexie
Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, cop. 2016.
Opracowanie graficzne: Barbara i Przemysław Kida
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Błyskotliwa opowieść o dojrzewaniu i sile przyjaźni, która zręcznie przeplata zabawne treści z odrobiną zadumy nad ludzkim losem.
Nastoletni Arnold Spirit wiedzie nudne życie w zabiedzonym rezerwacie Indian Spokane, rysując karykatury, dowcipne historyjki komiksowe i wspólnie ze swoim rówieśnikiem, przyjacielem o imieniu Rowdy, komentuje prześmiewczo codzienne sprawy. Kiedy jeden z nauczycieli namawia Arnolda, aby koniecznie zaczął dążyć do lepszej przyszłości i uciekł od otaczającej go beznadzei, Arnold przenosi się do szkoły w mieście i natychmiast staje się wyrzutkiem we własnej społeczności oraz dziwadłem wśród nowych znajomych.
Arnold przeżywa typowe rozterki nastolatka, czasami odnosi triumfy, kiedy indziej zaś ponosi porażki, a jego dziennik staje się uniwersalną kroniką dorastania chłopca, który próbuje przeciwstawić się losowi.
Jedna z najlepszych powieści młodzieżowych XXI wieku wg „Time'a”.
Opis pochodzi z okładki książki
Pora na pomidora (w zupie)
Justyna Bednarek
Warszawa : Wydawnictwo Egmont, 2017.
Opracowanie graficzne: Marta Gierych
PRZEJDŹ DO KATALOGU
"Czytam sobie" to trzypoziomowy program wspierający naukę czytania, przeznaczony dla dzieci w wieku 5-7 lat. Opowiadania na poziomie pierwszym napisane zostały prostymi i krótkimi zdaniami. Dowcipne kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do czytania i wspomagają rozumienie tekstu. Historie złożone są z 150-200 słów, z pominięciem trudniejszych głosek. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone na stronach ramki z wyrazami pozwalają na ćwiczenie głoskowania. To wspaniały początek przygody z samodzielnym czytaniem! Seria została opracowana na podstawie zaleceń metodyków.
Eufrozyna zna się na gotowaniu, jak mało kto. Wie, co warto dodać do zupy pomidorowej, aby ta była najlepsza pod słońcem. Spokojnie, naszym czytelnikom zdradza swoje sposobiki na pyszne danko, które uwielbiają prawie wszystkie dzieci. A więc potrzebna będzie bazylia, odrobina masła, szczypta ostrej papryki oraz włoski ser parmezan. Eufrozyna podpowie, ile czego odmierzyć i kiedy co wrzucić do garnka. I robi to tak, że małemu czytelnikowi nie tylko ślinka poleci, nie tylko zechce, jak najszybciej zabrać się do gotowania, ale też połknie książkę, stronę po stronie, zupełnie niechcący.
Opis pochodzi z okładki książki
Polecamy też inne książki z serii „Czytam sobie”
Szczęście śpi na lewym boku
Renata Piątkowska
Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2007.
Projekt graficzny okładki: Beata Kulesza Damaziak
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Tym razem Renata Piątkowska napisała najprawdziwsze bajki. Barwne, mądre i dowcipne. A każda z bajek opowiada o jakimś przesądzie. Dlaczego ludzie wierzą, że czarny kot jest pechowy, a czterolistna koniczyna przynosi szczęście? Dlaczego odpukujemy w niemalowane drewno i boimy się rozbić lustro? I co takiego ma w sobie guzik kominiarza? Opis pochodzi z okładki książki
Opis: Wydawnictwo Bis
Czarne jeziora
Dorota Suwalska
Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2016.
Typografia okładki: Marta Weronika Żurawska-Zaręba, il. na okładce Freepik
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Magda próbuje zrozumieć, o co jej tak naprawdę w życiu chodzi. Uzdolniona literacko dziewczyna zaczyna prowadzić dziennik i szuka odpowiedzi na pytania, które boi się zadać. Jej stosunki z matką są coraz bardziej napięte. Także z ojczymem, u którego zawsze ceniła rozsądek i opanowanie, coraz gorzej się dogaduje. W szkole również nie jest najlepiej. Wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego Magda łapie oddech. Wśród jego dziwacznych członków czuje się najbardziej na miejscu. Do tego prowadzący to uwielbiany przez nią pisarz. Jednak potrzeba konfrontacji z matką i zmierzenia się ze skrywaną przez lata prawdą coraz częściej daje o sobie znać...
"Czarne jeziora" to ważna opowieść. Pomaga zrozumieć, przez co przechodzi młoda osoba w sytuacji, z którą z trudem radzą sobie dorośli. Jako profilaktyk mam nadzieję, że zostawi w głowach czytelników odrobinę wiedzy na temat problematyki HIV.
Tomasz Małkuszewski, Przewodniczący Społecznego Komitetu ds. AIDS
Byłam w podobnym wieku co Magda, gdy dowiedziałam się o zakażeniu. My, nastolatki żyjące od urodzenia z HIV, potrzebujemy książki pokazującej, że nie jesteśmy jedyni i że możemy żyć normalnie. "Czarne jeziora" mówią o trudzie wchodzenia w dorosłość i tworzenia bezpiecznych relacji z innymi ludźmi, a także o tym, jak często brakuje prawdziwej rozmowy w rodzinie. Potrzeba w Polsce więcej takich książek.
Nikola, lat 22
Opis pochodzi z okładki książki
Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku IBBY 2016”
Rutka
Joanna Fabicka
Warszawa : Agora, 2016.
Projekt graficzny okładki: Mariusz Andryszczyk
PRZEJDŹ DO KATALOGU
Dziesięcioletnia Zosia jako jedyna z ulicy nie wyjechała na wakacje. Spędza je na wyludnionych Bałutach w Łodzi- dzielnicy odrapanych kamienic i mrocznych zakamarków. W pewne upalne, sierpniowe popołudnie spotyka na podwórku Rutkę, tajemniczą dziewczynkę z rudym warkoczykiem. Od tej chwili zacznie się ich zwariowana podróż w czasie, w której towarzyszyć im będą kurczak bez głowy i ekscentryczna ciotka Róża. Czy Zosia odgadnie, kim naprawdę jest Rutka? Czy odnajdzie jej rodziców? I gdzie właściwie leży Diamentowa Planeta?
"Rutka" Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co dzieci w książkach lubią najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. Rodzice z kolei zobaczą w niej ciepłą i mądrą opowieść o tęsknocie oraz potrafiącej ją ukoić sile przyjaźni. Autorka udowadnia, że dla dzieci - nawet o trudnych sprawach - można pisać w sposób wzruszający, ale też zaskakująco zabawny.
Opis pochodzi z okładki książki
Nagroda literacka za książkę dla młodzieży w konkursie „Książka Roku IBBY 2017”
Fanfik
Natalia Osińska
Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2016.
Projekt graficzny okładki: Anna Pluta
PRZEJDŹ DO KATALOGU
W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań. W zasadzie... czy ona w ogóle chce być dziewczynką? A może nigdy nią nie była?
Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016 i wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej
Opis: Wydawnictwo Krytyki Politycznej