2018-03-01

Konferencja Licencja na czytanie III

Wprowadzeniem w temat będzie wykład poświęcony zmianom polskiego rynku wydawniczego w ostatnim dwudziestoleciu. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną między innymi zagadnienia dotyczące książek drukowanych i e-booków, ich dystrybucji, Ustawy o jednolitej cenie książki oraz selfpublishingu.

Podczas konferencji zostanie przeprowadzony  wywiad z autorem, w trakcie którego opowie on o swoim warsztacie pracy.
Przedstawiciele wydawnictwa przybliżą proces wydawniczy (od zamówienia tytułu, przez sprawy redakcyjne, po wydruk egzemplarzy finalnych).
Zaproszony recenzent z perspektywy blogera przedstawi  różne rodzaje współpracy z wydawcami  – od pierwszego maila z propozycją egzemplarza recenzenckiego, przez realizację działań promocyjnych, po rozliczenie efektów współpracy.
Na zakończenie konferencji organizator imprez czytelniczych postara się odpowiedzieć na pytanie „Jak promować literaturę w czasach, gdy nikt nie czyta?”.

Konferencję poprzedzać będzie cykl warsztatów zatytułowanych  „A może spróbuj inaczej”, poświęconych metodom pracy z książką.  O terminach warsztatów i zasadach naboru informujemy na bieżąco.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona (60 miejsc), decyduje kolejność zgłoszeń.

Informujemy, że w dniu 20 marca lista uczestników konferencji została zamknięta.
Od dzisiaj uruchamiamy listę rezerwową.

Informujemy, że w dniu 22 marca lista rezerwowa została zamknięta.

Formularz rejestracyjny

Zachęcamy do odwiedzenia profilu Biblioteki (https://www.facebook.com/bp.torun/), gdzie znajdują się informacje o trwających od 5 marca  literackich zabawach przedkonferencyjnych.

Powyższa konferencja nawiązuje do realizowanego w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu w roku 2016 projektu promującego czytelnictwo zatytułowanego „Czytaj od A do Zachwytu”.

Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

WANDA CISZEWSKA

Dr hab.,  adiunkt w Zakładzie Książki Dawnej i Współczesnej Instytutu Informacji Naukowej i Bibliologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi badania z zakresu funkcjonowania ruchu wydawniczo-księgarskiego, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Jej zainteresowania naukowe obejmują również zagadnienie związane z edytorstwem i estetyką publikacji. Jest autorką monografii Książka w Toruniu w latach 1945–1950. Ruch wydawniczo-księgarski (Toruń 2005) oraz Skażone władzą. Ruch wydawniczo-księgarski na Kujawach i Pomorzu w latach 1945-1956 (Toruń 2015), a także redaktorem naukowym „Toruńskich Studiów Bibliologicznych” w latach 2008–2017.

ROBERT MAŁECKI

Fot. Łukasz Piecyk

Politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów oraz nowej zabawki – czytnika ebooków; szczęśliwy uczestnik warsztatów kreatywnego pisania realizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, a także tych organizowanych przez Maszynę do Pisania; laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jeśli w jego głowie nie pulsuje bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solówki Jurka Styczyńskiego, znaczy, że jest chory. Do tej pory nie był.

KARINA OBARA

Dziennikarka, powieściopisarka i publicystka. Mieszka w Toruniu. Pracuje w Gazecie Pomorskiej. Autorka powieści: Grzecherezada, Dwa światy Zofii,  thrillera psychologicznego Gracze oraz zbioru opowiadań Granice.

MAKSYMILIAN LAWERA

Pracuje w Dziale promocji i PR w Grupie Wydawniczej Foksal, gdzie głównie zajmuje się książkami Wydawnictwa W.A.B. Wcześniej współpracował z Muzeum Narodowym w Warszawie
i Korporacją Ha!art. Specjalizuje się w prowadzeniu kanałów społecznościowych dla instytucji kultury. Ukończył polonistykę
i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

RAFAŁ HETMAN

Bloger i reporter. Od czterech lat prowadzi blog o literaturze faktu CzytamRecenzuje.pl. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, dzienniku „Polska the Times”, czy w magazynie żydowskim „Chidusz”. Wcześniej pracował w portalu TVN24.pl oraz prowadził własny lokalny portal Jastrzębie Online.

ŁUKASZ  WUDARSKI

Historyk sztuki, bibliotekarz, animator kultury, pierwszy koordynator Dyskusyjnych Klubów Książki na Kujawach i Pomorzu. Od 11 lat także moderator toruńskiego DKK, działającego przy Książnicy Kopernikańskiej. Na co dzień kierownik działu artystycznego Dworu Artusa w Toruniu, w którym odpowiedzialny jest m.in. za organizacje wydarzeń artystycznych (w tym spotkań autorskich z pisarzami),
a także za szeroko rozumianą promocję kultury. Od 2016 roku koordynator zupełnie przebudowanego Toruńskiego Festiwalu Książki. Czyta jak najczęściej może, bo jak mówi (za Leonardem da Vinci) „im więcej się wie, tym więcej się kocha”.