2021-02-16

Rusza XIII Edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”

Zachęcamy uczniów klas VII, VIII szkół podstawowych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych z naszego województwa do wzięcia udziału w kolejnej, trzynastej edycji Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej pn. „Oni tworzyli naszą historię”. Organizatorami konkursu są: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu.

Główną ideą konkursu jest upamiętnienie jedynej kobiety wśród legendarnych cichociemnych gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej i zarażenie młodych ludzi jej największą pasją: dokumentowaniem historii, w tym dziejów lokalnych, na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowych archiwów, jak również popularyzowanie regionalnej edukacji historycznej i obywatelskiej.

Ponadto celami konkursu są:
• rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią swojej małej ojczyzny, regionu i Polski,
• kształtowanie postaw patriotycznych,
• zachęcenie nauczycieli i wychowawców do krzewienia wiedzy o historii regionu,
• kształtowanie aktywnych postaw obywatelskich,
• wzmacnianie poczucia lokalnej oraz regionalnej tożsamości,
• wzmocnienie więzi międzypokoleniowych,
• promocja województwa kujawsko-pomorskiego

Uczniowie powinni przesłać organizatorowi indywidualnie przygotowane, niepublikowane wcześniej prace pisemne, objęte opieką nauczyciela, poświęcone jednemu z pięciu poniższych wybranych tematów:

• „O ludziach”,
• „O wydarzeniach”,
• „Album rodzinny”,
• „Oblicza codzienności”
• „Powrót Pomorza do Macierzy”.

Nadesłane prace będą oceniane przez jury w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. Prace mogą przedstawiać losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w najnowszych dziejach Polski, zwłaszcza naszego regionu.

Ponadto prace w kategorii „Oblicza codzienności” powinny zawierać treści związane z osobami, środowiskami i wydarzeniami na tle życia codziennego – zawodowego, aktywności społecznej i politycznej. Mogą to być biografie urzędników, działaczy społecznych, politycznych, księży, rzemieślników, nauczycieli, żołnierzy, itp. Prace dotyczyć mogą także rozmaitych środowisk, stowarzyszeń, organizacji, parafii itp.

Dla laureatów konkursu, zgodnie z jego zapisami, w obu kategoriach przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca – do 1 500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce – do 500 zł.

Szkoły, zgodnie z zapisami konkursu, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrody trafią także do nauczycieli – opiekunów autorów zwycięskich prac w obu kategoriach.

Ponadto laureaci i wyróżnieni w Wojewódzkim Konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię” mogą ubiegać się stypendium w ramach projektu „Humaniści na start!” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WK-P na lata 2014–2020.

Termin nadsyłania prac mija 12 kwietnia 2021 r., natomiast ogłoszenie wyników konkursu nastąpi najpóźniej 12 maja 2021 r.

Prace należy przesyłać na adres:

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej
ul. gen. Jana H. Dąbrowskiego 4

z dopiskiem „Oni tworzyli naszą historię”

lub dostarczyć osobiście w zamkniętej kopercie do sekretariatu Biblioteki (p. 22 – II piętro).

Więcej informacji można uzyskać w Departamencie Edukacji pod nr telefonu: (0 56) 62 15 829.

Do pobrania: