Świętujemy w doborowym towarzystwie – Cyprian Kamil Norwid
Cykl najpiękniejszych wierszy Norwida to Vade-mecum zawierający m.in. Bema pamięci żałobny rapsod i Fortepian Szopena.
Źródło: Cyprian Noriwd // Culture.pl
Utwór Fortepian Szopena był reakcją poety na wydarzenia powstania styczniowego. W 1863 powstańcy dokonali nieudanego zamachu na namiestnika Fiodora Berga, rzucając bombę z okna pałacu Zamoyskich na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W odwecie Rosjanie zdemolowali budynek pałacu, wyrzucając na bruk fortepian Chopina znajdujący się w mieszkaniu siostry kompozytora Izabeli Barcińskiej.
Źródło: Fiodor Berg // Wikipedia: Wolna Encyklopedia
Zenon Przesmycki-Miriam ocalił rękopisy Norwida i systematycznie zamieszczał jego utwory na łamach redagowanej przez siebie Chimery. Przygotował też do publikacji wydania zbiorowe dzieł Norwida. Jego prace kontynuowali Stanisław Pigoń, Wacław Borowy i Juliusz Wiktor Gomulicki.
Źródło: Cyprian Noriwd // Culture.pl
Do twórczości Norwida nawiązywali m.in. Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski, Jan Lechoń Julian Przyboś, Czesław Miłosz, Mieczysław Jastrun i Krzysztof Kamil Baczyński.
Źródło: Cyprian Noriwd // Culture.pl
Zbeletryzowane biografie poety to Żniwo na sierpie Hanny Malewskiej i Dno czary Lwa Kaltenbergha.
Źródło: Cyprian Noriwd // Culture.pl
Norwid zmarł w 1883 roku w przytułku dla bezdomnych na przedmieściach Paryża. W czasie porządkowania pokoju po śmierci poety spalone zostały papiery zgromadzone w jego kufrze. Dopiero w 2001 roku odbył się symboliczny pogrzeb Norwida na Wawelu w Krypcie Wieszczów.
Źródło: Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) / aszw/ls/ // Dzieje.pl Portal Historyczny