2021-04-02

Konferencja online: „Nowe media a edukacja”

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza na konferencję online: „Nowe media a edukacja”, która odbędzie się 14 kwietnia (środa) 2021 r. w godzinach 14.30-17:00. Wydarzenie adresowane jest do nauczycieli, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych proponowaną tematyką.

Rewolucja cyfrowa i jej osiągnięcia, którymi są choćby: rozwój sprzętu komputerowego, a także upowszechnienie Internetu i smartfonów, doprowadziły do zmian w zakresie komunikacji i szeroko pojmowanego przekazu informacji. W nowych warunkach egzystują zarówno nadawcy, jak i odbiorcy różnego rodzaju komunikatów; coraz częściej też zacierają się granice oddzielające i różnicujące wcześniej te dwie grupy osób. W realiach tych funkcjonuje też choćby współczesna oświata, media i życie literackie. W trakcie konferencji naukowcy – profesorowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – zaprezentują wystąpienia będące efektem ich badań, dotyczących technicznych i społecznych zmian m.in. edukacji, czytelnictwa i wizualizacji informacji.

Program konferencji

Logo konferecncji online: Nowe media a edukacja. Widoczne ekrany trzech urządzeń elektronicznych: monitora komputerowego, tabletu i smartfona.

Informacje dotyczące zaplanowanych wystąpień:

Nowomedialne perspektywy czytania literatury – dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK
Wraz z przełomem (tzw. rewolucja cyfrowa) w zakresie sposobów komunikacji i dystrybucji informacji, wiedzy oraz zasobów kulturowych zmieniła się struktura życia literackiego. Dotyczy to nie tylko form czytania (od książki tradycyjnej przez e-book do książki interaktywnej), ale również strategii lekturowych, wykorzystujących różne urządzenia nowomedialne. Ponadto rewolucja cyfrowa umożliwiła realizację takich przedsięwzięć, jak Polona i Wolne Lektury, dzięki którym unikalne zasoby kultury narodowej (Polona) i klasyka zarówno literatury światowej, jak i polskiej (Wolne Lektury) stały się powszechnie dostępne. Jak zatem wskazane zjawiska wpłynęły na czytanie literatury jako akt społeczno-kulturowy?

Najważniejsze błędy, które (nadal) popełniamy w prezentacjach multimedialnych – dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK
Pozorna łatwość obsługi programu PowerPoint sprawia, że wiele osób przygotowuje prezentacje niskiej jakości. W ramach wystąpienia zostaną omówione najważniejsze błędy, jakie są tu popełniane – począwszy od rozpoczęcia pracy w PowerPoincie, poprzez dobór fontów, zawartość treściową poszczególnych slajdów (prezentacja zamiast wystąpienia!), aż po kwestie praw autorskich i bibliografii, która – o czym się często zapomina – także powinna być częścią prezentacji.

HTML i poezja – dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK
Nowe technologie umożliwiły powstawanie nowych rodzajów dzieł, niemożliwych do wydrukowania, czytanych jedynie za pomocą komputerów, tabletów i innych urządzeń. Czy są to jeszcze książki? Czy czyta się je łatwiej, czy trudniej? Co nowego wnoszą do lektury audiowizualnością? Czy HTML jest tu jedynie językiem kodowania stron, czy może jest też, choć częściowo, nowym językiem literatury?
Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć, prezentując zarazem fragmenty hipertekstowej powieści Radosława Nowakowskiego pt. „Koniec świata według Emeryka”.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Uwaga! Lista uczestników została już zamknięta.

Informacje o prelegentach:

Dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK – nauczyciel akademicki Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu; przedmiotem jego badań są: antropologia literatury, literatura dziecięca i młodzieżowa, polska literatura fantastyczna oraz współczesne zjawiska literackie w nowych mediach.

Dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK – nauczyciel akademicki Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu; przedmiotem jego badań są: literatura emigracyjna 1939–1989, a w szczególności krytyka literacka i czasopiśmiennictwo, emigracyjne i krajowe życie literackie, polska krytyka literacka XX wieku oraz storytelling i copywriting.

Dr hab. Radosław Sioma, prof. UMK – nauczyciel akademicki Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu; przedmiotem jego badań są: polska literatura okresu międzywojennego, twórczość Zbigniewa Herberta oraz współczesne zjawiska literackie w nowych mediach.

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie dziękuje pracownikom Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów, działającej w ramach Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu za przygotowanie i zaprezentowanie wystąpień w trakcie konferencji!