2021-04-28

Nauczyciel mistrzem dla ucznia (tutoring i mentoring w szkole) - spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia

21 kwietnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel mistrzem dla ucznia”. Było to kolejne spotkanie online. Uczestników spotkania powitały koordynatorki sieci: Danuta Potręć, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Tematem zajęć były „Praktyczne aspekty wystąpień publicznych”. Poprowadził je Jakub Wiśniewski, student Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz członek Toastmasters International -  organizacji zajmującej się doskonaleniem w zakresie wystąpień publicznych i liderstwa. Celem zajęć było przygotowanie uczestników sieci do wystąpień publicznych zarówno na scenie, jak i w formie online.

Na początku spotkania prowadzący omówił kolejne etapy przygotowania planu wystąpienia, a następnie wykorzystując zdobytą wiedzę, nauczycielki przygotowywały plan wystąpienia, które  zaprezentowały grupie. Kolejny etap zajęć dotyczył zagadnień związanych z mową ciała w trakcie wystąpień publicznych na scenie i online. W trzecim segmencie prowadzący zwrócił uwagę na kwestie związane z oświetleniem, pracą z mikrofonem, kamerą, a także omówił kilka  błędów, które zdarzają się przy okazji wystąpień. Prowadzący odniósł się również do  zagadnienia prezentacji multimedialnych. Na zakończenie spotkania  zaprezentowane zostały praktyczne wskazówki  dotyczące angażowania słuchaczy oraz aplikacje, które mogą w tym zakresie pomóc. Prowadzący odpowiedział  też na pytania, uczestników sieci.

Spotkanie zakończyła ciekawa dyskusja na temat przyszłości sieci. Temat nie został wyczerpany i będzie kontynuowany na kolejnym spotkaniu sieci, które zostało zaplanowane na początek czerwca.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

1. Przemawiaj i zarabiaj : sztuka komunikacji w życiu i biznesie / Krzysztof Hillar. - Wydanie 3.  - Straszyn : myHillar, 2019.

2. Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych : na żywo i online... / Przemysław Kutnyj. - Wydanie I.  - Warszawa : PWN, 2021.

3. Sztuka prezentacji : teoria i praktyka / redakcja naukowa Lidia Jabłonowska, Piotr Wachowiak, Sławomir Winch. - Warszawa : Difin, 2018.

4. Wystąpienia publiczne i prezentowanie danych / Karolina Oleksa. - Poznań : Forum Media Polska, cop. 2016.