2021-04-29

Giganci Nauki Kujaw i Pomorza – Marian Rejewski

Wybitny kryptolog i matematyk - porucznik Marian Rejewski jest drugą postacią, która została zaprezentowana w ramach cyklu Giganci Nauki Kujaw i Pomorza. Cykl ten zainaugurowany został 19 lutego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Tegoroczna edycja, poświęcona wybitnym naukowcom związanym z naszym regionem, jest pierwszą, inaugurującą szerszą, zaplanowaną na najbliższe lata serię Giganci Kujaw i Pomorza.

W czerwono-biało-czarnej ramce rysunkowe przedstawienia popiersi sześciu osób - jednej kobiety i pięciu mężczyzn. Na dole czarny napis: Giganci Nauki Kujaw i Pomorza.

Kolejnym, po Wilhelminie Iwanowskiej, wybitnym naukowcem, zaprezentowanym w ramach nowego, regionalnego cyklu, jest pochodzący z Bydgoszczy kryptolog, niezwykle zasłużony dla polskiego wywiadu wojskowego. Do dziś jego intelektualny wkład w złamanie kodu Enigmy (niemieckiej maszyny szyfrującej z okresu II wojny światowej) nie jest powszechnie znany.

Zapraszamy do obejrzenia filmów, prezentujących sylwetkę, dokonania i sposoby upamiętnienia Mariana Rejewskiego:

- Marian Rejewski - zapowiedź (Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

- Wykład o życiu Mariana Rejewskiego (płk Jerzy Lelwic – Kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy)

- Wykład o historia maszyny szyfrującej Enigma (płk Jerzy Lelwic – Kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy)

- Spacer po Bydgoszczy Śladami M. Rejewskiego (Hanna Sowińska – Dziennikarka, popularyzatorka wiedzy o Marianie Rejewskim)

- Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach (Danuta Ferenstain – Dyrektor Szkoły, Magdalena Wolska – nauczycielka historii, popularyzatorka wiedzy o Marianie Rejewskim).

Wszystkie filmy poświęcone Gigantom znaleźć można na stronie internetowej.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy przygotowała pakiet edukacyjny, który ułatwia dotarcie do wielu interesujących materiałów, dotyczących patrona tej instytucji.

Przypominany, że zwieńczeniem projektu będzie konkurs adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, związany z osobami zaprezentowanymi w ramach cyklu. Do zdobywania i poszerzania wiedzy na temat Gigantów Kujaw i Pomorza zachęcamy wszystkich – niezależnie od wieku!