2021-06-10

Nauczyciel mistrzem dla ucznia (tutoring i mentoring w szkole) - spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia

Uczestniczki sieci współpracy i samokształcenia „Nauczyciel mistrzem dla ucznia” spotkały się 8 czerwca 2021 r. Spotkanie odbyło się w formie online. Uczestników spotkania powitały koordynatorki sieci: Danuta Potręć, konsultantka w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu oraz Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Danuta Potręć podsumowała działania, jakie podjęły uczestniczki sieci w ostatnim roku szkolnym  i przypomniała tematy spotkań w tej edycji sieci. Następnie koordynatorki przedstawiły propozycję zagadnień na kolejną edycję, które będą uzupełniane i modyfikowane w trakcie pracy sieci. Tematem przewodnim będzie „Dobra edukacja z punktu widzenia współczesnego nauczyciela."

Tematem ostatnich zajęć było budowanie poczucia własnej wartości.  Nauczycielki zastanawiały się, czym jest poczucie własnej wartości i skąd się bierze, co je wzmacnia, a co osłabia. Danuta Potręć przedstawiła ciekawą prezentację dotyczącą tego zagadnienia. W dalszej części zajęć omówiła 6 filarów poczucia własnej wartości wg Nathaniela Brandena. Wykorzystując zdobytą wiedzę, uczestniczki spotkania  samodzielnie oceniły poziom poczucia własnej wartości. Na zakończenie spotkania prowadząca podała przykłady na budowanie bądź osłabianie poczucia własnej wartości u wychowanków oraz zaprezentowała krótki film związany z tym zagadnieniem. Uczestniczki spotkania podawały adresy do ciekawych stron internetowych, które zawierają treści stanowiące uzupełnienie omawianego na zajęciach tematu.

Uczestniczki sieci podziękowały za spotkania w roku szkolnym 2020/2021 oraz deklarowały chęć udziału w kolejnej edycji sieci.  Na zakończenie  zajęć  koordynatorki wyraziły wdzięczność  za całoroczną współpracę i tworzenie miłej atmosfery sprzyjającej powstawaniu nowych pomysłów.  Życzyły również koleżankom miłych i spokojnych wakacji.

Polecane publikacje dostępne w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu:

1. Jak i dlaczego otrzymana pomoc wpływa na samoocenę : znaczenie poczucia zdolności do działania / Justyna Śniecińska. - Kraków : Impuls, 2020.

2. To twoje życie : pokochaj je / Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk. - Warszawa : Zwierciadło, copyright 2020.

3. Jak myśleć o sobie dobrze? : o sztuce akceptacji i życiu bez lęku / Stefanie Stahl ; tłumaczenie Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz. - Wydanie I.  - Kraków : Otwarte, 2020.

4. Umysł wyzwolony / Steven C. Hayes ; przekład Anna Sawicka-Chrapkowicz. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.

5. Poznaję swoje mocne strony : kreatywny dziennik dla dzieci i młodzieży / [Joanna Steinke-Kalembka ; ilustracje Marta Wojtkowska-Radzicka, Karolina Kułaga. - Wydanie I.  - Toruń : Edukowisko.pl, 2021.

6. Jestem sobą i jestem razem z innymi : publikacja dla młodzieży / autorki: Kinga Sochocka, Karolina Van Laere ; opracowanie graficzne: Justyna Sokołowska. - Warszawa : Fundacja Poza Schematami, 2020.