2021-07-16

Jestem online – wystawa fotografii wykonanych podczas zajęć zdalnych

W Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu można oglądać wystawę zdjęć wykonanych przez podopieczne „Jestem” Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia. Fotografie są efektem udziału w warsztatach zdalnych, które były realizowane w czasie pandemii koronawirusa.

Plakat zapraszający na wystawę Jestem online. W górnej części zdjęcie kieliszka do połowy napełnionego przezroczystym płynem. Poniżej białe napisy: Jestem online. Wystawa fotografii wykonanych podczas zajęć zdalnych. Maria Milarska, Zofia Curyło.

Warsztaty fotograficzne dla członków Stowarzyszenia Jestem prowadziła Patrycja Sulowska. Ze względu na sytuację epidemiologiczną zajęcia musiały odbywać się zdalnie. Projekt tradycyjnych warsztatów fotograficznych przeobraził się w fotoszkołę Jestem, w ramach której realizowane były tematy domowego studia fotograficznego, pleneru, gry światła i cienia oraz fotografii eksperymentalnej. Praca zdalna trwała od września 2020 roku do maja 2021 roku.

Na wystawie „Jestem online” prezentowane są zdjęcia wykonane przez panią Marię Milarską i panią Zofię Curyło, które uczestniczyły w warsztatach fotograficznych.

Wystawa jest podsumowaniem projektu „Klub Integracji Społecznej – warsztaty fotograficzne” finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu (przy ul. Dąbrowskiego 4) od 15 lipca do 27 sierpnia 2021 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zwiedzanie wystawy odbywa się w reżimie sanitarnym.

Wypowiedzi autorek zdjęć prezentowanych na wystawie:

Zdjęcie przedstawiające twarz siwowłosej kobiety w okularach.

Pamiętam jedno zdjęcie, które zrobiłam cioci na balkonie. Miałam wtedy niewiele ponad 10 lat, a aparat nazywał się „Druh”. Potem syn kupił mi aparat cyfrowy, leżał w pudełku. Chodziłam marnie, a największym problemem było dla mnie stanie, w dodatku bez ruchu, oddychając i nie przewracając się... Dopiero kiedy (stabilnie) usiadłam na wózku inwalidzkim, mogłam skupić się i na obiekcie i na „kontekście”. Teraz fotografia sprawia mi wiele satysfakcji.

Maria Milarska

Zdjęcie przedstawiające twarz siwowłosej kobiety w okularach.

Nazywam się Zofia Curyło i mieszkam w Toruniu. Do Stowarzyszenia Jestem należę od 2014 roku, a może i dłużej. Uczestniczyłam i uczestniczę w zajęciach teatralnych, fotograficznych i plastycznych. Podczas zajęć niezwykłe były spotkania z ludźmi pomimo utrudnionej sprawności ruchowej. Poznałam osoby o różnych możliwościach, talentach i pasjach. Rozwinęłam swoje możliwości. Udowodniłam sobie, że potrafię poznawać nowe technologie, z których korzystaliśmy na warsztatach, przynosząc radość sobie i innym. Od czasu pandemii spotykaliśmy się na zajęciach online i realizowaliśmy przeróżne tematy z zakresu fotografii i aktorstwa. Czas przy nauce nowych technologii wspominam bardzo ciepło i twórczo. Jestem pełna podziwu dla prowadzących, którzy dołożyli wszelkich starań do tego, aby każdy z Nas – uczestników Stowarzyszenia Jestem – mógł czynnie brać udział w warsztatach zdalnych.

Zofia Curyło

Zdjęcia wystawy:

Zdjęcie przedstawiające salę wystawową. Jasne pomieszczenie, na którego ścianach zawieszone są ramy ze zdjęciami. Po lewej stronie sztaluga z informacjami o wystawie.  Zdjęcie przedstawiające salę wystawową. Jasne pomieszczenie, na którego ścianach zawieszone są ramy ze zdjęciami.

Zdjęcia wybranych prac pani Marii Milarskiej:

Duża czarna rama wisząca na ścianie. Na białym tle dwa czarno-białe zdjęcia  przedstawiające nieduże, szklane naczynia.  Czarno-białe zdjęcie przedstawiające szklany kieliszek do połowy napełniony przezroczystym płynem.  Czarno-białe zdjęcie przedstawiające leżący, szklany kieliszek.  Duża czarna rama wisząca na ścianie. Na białym tle cztery kolorowe zdjęcia  przedstawiające nieduże, szklane naczynia.  Zdjęcie przedstawiające szklany, zielony wazon.

Zdjęcia wybranych prac pani Zofii Curyło:

Duża czarna rama wisząca na ścianie. Na białym tle sześć kolorowych zdjęć przedstawiających drzewa na tle nieba.  Klorowye zdjęcie przedstawiające widziane od dołu drzewo na tle nieba.  Klorowye zdjęcie przedstawiające widziane od dołu drzewo na tle nieba.  Duża czarna rama wisząca na ścianie. Na białym tle cztery kolorowe zdjęcia przedstawiające drzewa.

Klorowye zdjęcie przedstawiające widziane od dołu drzewo na tle nieba.