2021-10-06

Wystawa pokonkursowa „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”

Od 6 października 2021 r. w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu podziwiać można prace uczestników II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”, który został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Konkurs ten stanowił główną część projektu „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu, toruńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz z Fundacją na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół „Dorotkowo”.

Motywem tegorocznej edycji konkursu była wyobraźnia. Organizatorzy konkursu zapytali dzieci i młodzież: „Co by było, gdyby… zetknęły się ze sobą dwa świata – fantastyczny, literacki i realnie istniejący? Gdybyśmy naprawdę odkryli tajemnicze przejście do innej rzeczywistości lub znaleźli magiczny przedmiot, dzięki któremu – tak jak Bastian z „Niekończącej się historii” Michaela Ende – moglibyśmy dowolnie kierować losami książkowych bohaterów?”

Zadaniem uczestnika konkursu było narysowanie komiksu składającego się z maksymalne sześciu obrazków, inspirowanego dowolnie wybraną przez siebie książką, opowiadającego o spotkaniu się dwóch światów – rzeczywistego i literackiego.

Na II edycję konkursu zgłoszono 85 prac plastycznych z 16 placówek oświatowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego, spośród których jury konkursowe wyłoniło dwunastu laureatów. Nagrody dla autorów zwycięskich prac ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz toruńska księgarnia Tu się czyta. Jury konkursowe przyznało też nagrody specjalne: Dyrektora Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Toruniu. Nagrodziło również nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu Dorota Komendzińska ufundowała nagrodę dla opiekunki grupy uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku, zaś Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetta Ryszkowska-Mirowska – dla nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.

Wystawie prac plastycznych wszystkich uczestników konkursu towarzyszy wystawa książek pochodzących ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej. Zaprezentowano na niej wybrane publikacje, które stały się inspiracją konkursowych prac, m.in. różne wydania Okularów Juliana Tuwima oraz Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrola ozdobione grafikami znanych polskich i zagranicznych ilustratorów.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Arkadiusza Wagnera, historyka sztuki i bibliologa, pt. Kolekcjonerskie refleksje o komiksach w "Świecie Młodych" z lat 80. XX w., który odbędzie się 14 października br. o godz. 18:00 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Wystawę będzie można oglądać do 22 października 2021 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Oprac. Anna Siemińska
Wydział Udostępniania Zbiorów
Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Na zdjęciu widoczna sala wystawowa, w której wiszą antyramy z pracami konkursowymi. Pod nimi stoi gablota z książkami. Na środku stoi rollup Biblioteki, a po lewej stronie sztaluga z antyramą, w której znajdująsię prace.  Sztalugi z antyramami, na których wyeksponowano prace laureatów konkursu.

Sala wystawowa Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Na pierwszym planie sztalugi z antyramami i gabloty. Na ścianach wiszą antyramy z pracami plastycznymi uczniów.  Na ścianach sali wystawowej wiszą antyramy z parcami plastycznymi uczniów. Pod nimi stoją gabloty z książkami.

Na zdjęciu widoczna ściana sali wystawowej, na której wisi 6 antyram z pracami konkursowymi. Pod nimi stoją gabloty z książkami. Po lewej stronie stoi rollup Biblioteki.  Gablota wystawowa z różnymi wydaniami Okularów Juliana Tuwima.

Fot. Joanna Wosik
Wydział Udostępniania Zbiorów