2021-12-31

Giganci Nauki Kujaw i Pomorza – Henryk Arctowski i Jan Czochralski

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami kolejnych zasłużonych postaci w ramach cyklu Giganci Nauki Kujaw i Pomorza. Dziś zapraszamy Państwa do obejrzenia filmów poświęconych aż dwóm osobom: Henrykowi Arctowskiemu i Janowi Czochralskiemu. Do zapoznania się z tymi materiałami (a także zaplanowanymi do emisji informacjami dotyczącymi Alberta Michelsona) zachęca także Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

W czerwono-biało-czarnej ramce rysunkowe przedstawienia popiersi sześciu osób - jednej kobiety i pięciu mężczyzn. Na dole czarny napis: Giganci Nauki Kujaw i Pomorza.

Henryk Arctowski to związany z Inowrocławiem polski geograf, geofizyk, geolog, meteorolog, glacjolog i podróżnik, który zasłynął jako badacz krajów polarnych. Zapraszamy do obejrzenia filmów jemu poświęconych:

Nasza Biblioteka przygotowała pakiet edukacyjny, w którym znajdują się materiały ułatwiające zapoznanie się z biografią i dorobkiem naukowym Arctowskiego, a także interaktywny quiz, dzięki któremu można sprawdzić swoją wiedzę na temat tego słynnego badacza i jego dokonań.

Jan Czochralski - urodzony w Kcyni polski chemik i metaloznawca. Zapraszamy do obejrzenia filmów dotyczących tego wybitnego naukowca:

Biblioteka Pedagogiczna Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku przygotowała pakiet edukacyjny, dotyczący biografii i dokonań Czochralskiego. Zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.

Materiały poświęcone wszystkim dotychczas zaprezentowanym Gigantom (w tym gronie jest także: Wilhelmina Iwanowska, Marian Rejewski i Tadeusz Reichstein) znaleźć można na stronie internetowej.

Katalog integro
Jubileusz stulecia
Dostęp do nowości
Czytelnia online IBUK libra