2022-03-07

Materiały edukacyjne dostępne online - Temat: Ukraina / Навчальні матеріали доступу до Інтернету - Тема: Україна

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu przygotowała dla nauczycieli, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych kolekcję Wakelet - Temat: Ukraina.

Pomalowany w barwach flagi Ukrainy niebiesko - żółty płot.

Prezentujemy tam wybrane pozycje z naszego księgozbioru: książki dotyczące nauczania uchodźców i dzieci z doświadczeniem traumy, nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Polecamy również utwory ukraińskich pisarzy i poetów, literaturę faktu i reportaże.

Ponadto przygotowaliśmy wyselekcjonowany i stale aktualizowany zbiór linków do stron internetowych zawierających m. in.: materiały edukacyjne dla nauczycieli: scenariusze lekcji, wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat wojny i fake newsów.

Udostępniamy również linki do podręczników i bezpłatnych kursów do nauki języka polskiego oraz ukraińskiego, darmowych książek w języku ukraińskim, oraz literatury faktu w języku polskim. Zebraliśmy informacje o bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej oraz linki do materiałów dla najmłodszych: kolorowanek, kreatywnych zabaw, książek i innych.

Українська версія

Педагогічна бібліотека ім бригадний генерал проф. Ельжбета Завацька в Торуні, вона підготувала збірку Wakelet - Teмa: Україна для вчителів, студентів та всіх зацікавлених.

Ми представляємо тут добірку наших бібліотечних колекцій: книги про навчання біженців та дітей із травмами, вивчення польської мови для іноземців. Рекомендуємо також романи українських письменників і поетів, нон-фікшн та репортажі.

Крім того, ми підготували відібрану та постійно оновлювану колекцію посилань на веб-сайти, які містять, серед іншого: навчальні матеріали для вчителів: сценарії уроків, поради, як розмовляти з дітьми та молоддю про війну та фейкові новини.

Ми також надаємо посилання на підручники та безкоштовні курси для вивчення польської та української мови, безкоштовні книги українською та наукової літератури польською. Ми збираємо інформацію про безкоштовну психологічну та юридичну допомогу та посилання на матеріали для дітей: розмальовки, творчі ігри, книги тощо.