"Ryzykowne zachowania seksualne u dzieci. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań korekcyjnych" - wykład online
Informacje organizacyjne
Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie online: Ryzykowne zachowania seksualne u dzieci. Czynniki ryzyka i możliwości oddziaływań korekcyjnych, który odbędzie się 23 marca (środa), godz. 17:00-18:00. Wygłosi go dr hab. Małgorzata Kowalczyk, prof. UMK.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
[Lista uczestników została zamknięta]
Maria Grzegorzewska - Patronka 2022 Roku
Jedną z Patronek 2022 Roku jest Maria Grzegorzewska. Chcąc uczcić pamięć założycielki Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej) postanowiliśmy zorganizować cykl wykładów online, których tematyka dotyczyć będzie zagadnień z zakresu pedagogiki specjalnej. Dziś zapraszamy Państwa na drugi wykład - o kolejnym będziemy informować już niebawem.
Tematyka wykładu
Treści wykładu nawiązują do przeprowadzonych badań, których celem było ustalenie czynników ryzyka powodujących występowanie ryzykownych zachowań w sferze seksualnej u dzieci i młodzieży. Celem praktycznym było wskazanie kierunków i możliwości oddziaływań terapeutycznych, wychowawczych i resocjalizacyjnych adresowanych zarówno do badanych dzieci, jak i ich rodziców.
Ustalenia badawcze pozwoliły na wyodrębnienie najczęstszych czynników ryzyka zawierających się w środowiskach wychowawczych, problemach osobowościowych badanych osób. Na tej podstawie opracowana została trójkategorialna typologia dzieci i młodzieży manifestującej ryzykowne zachowania seksualne. Dla każdej z kategorii zaprojektowane zostały strategie oddziaływań redukujących zdiagnozowane problemy.
dr hab. Małgorzata Kowalczyk, prof. UMK
Zainteresowania naukowo-badawcze sytuuje w obszarze kryminologii, wiktymologii, patologii społecznych i resocjalizacji. Podejmowana w pracach naukowych problematyka obejmuje: etiologiczne i fenomenologiczne aspekty przestępczości przeciwko życiu i zdrowiu a w szczególności zabójstwa i przestępstwa seksualne a także zachowania dewiacyjne (w tym także przestępcze) nieletnich dziewcząt i kobiet oraz możliwości resocjalizacji sprawczyń i sprawców tych czynów.