2024-04-05

Edukacja włączająca - zestawienia bibliograficzne i wspomnienie konferencji

Edukacja włączająca - konferencja

Edukacja włączająca polega na przyjmowaniu i kształceniu przez szkoły ogólnodostępne wszystkich dzieci, bez względu na ich zdolności i doświadczane przez nie trudności. Dąży ona do stworzenia wszystkim uczniom warunków do osiągania sukcesów - dla każdego na miarę jego możliwości.

26 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu odbyła się konferencja: Jak z sukcesem wdrażać edukację włączającą w szkole? Wydarzenie zorganizował Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego I Doskonalenia Nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu.

Duża, elegancka sala ze sceną. W centranym miejscu ekran z wyświetloną prezentacją. Liczne osoby siedzące na krzesłach, a blisko sceny stoi dwóch mężczyzn.

Fot. Marcin Żynda

Pierwsza prelegentka - Monika Gołubiew-Konieczna - dyrektorka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7 w Gdańsku przybliżyła ideę edukacji włączającej, a także podała wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym można ją skutecznie wdrażać w szkołach. Zwróciła uwagę zarówno na potrzebę kształtowania właściwych relacji rówieśniczych, jak i na znaczenie indywidualizacji procesu nauczania i przygotowania dziecka do samodzielności i niezależności w dorosłym życiu.

Jako druga wystąpiła Maja Niewiadomska - dyrektorka Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu. Jej prelekcja dotyczyła Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą w Toruniu. Prelegentka omówiła cele SCWEW i jego funkcjonowanie. Przedstawiła m.in. funkcjonowanie prowadzonej przez Centrum Wypożyczalni sprzętu specjalistycznego, umożliwiającego aktywny i pełny udział poszczególnych dzieci w procesie kształcenia.

Po dyskusji wystąpił Marcin Żynda - przedstawiciel naszej Biblioteki, który w syntetyczny sposób zaprezentował ofertę naszej instytucji. Prelegent podkreślił, że bogaty księgozbiór to tylko jeden z licznych atutów Biblioteki, która oprócz udostępniania zbiorów (tradycyjnych i elektronicznych) zaprasza również m.in. do korzystania z jej oferty edukacyjnej.

Zestawienia bibliograficzne i plakat interaktywny

Dla uczestników spotkania, a także wszystkich zainteresowanym jego tematyką, przygotowaliśmy m.in. zestawienia bibliograficzne, poświęcone edukacji włączającej.

Ikona pliku PDF Edukacja włączająca - wybór publikacji za lata 2020-2024 (PDF 513 KB)

Ikona pliku PDF Edukacja włączająca - wybór publikacji online za lata 2018-2024 (PDF 564 KB)

Polecamy również plakat interaktywny, ułatwiający dotarcie do wybranej literatury z naszego księgozbioru, a także materiałów dostępnych online.

Plakat interaktywny zatytułowany:Edukacja włączająca, prezentujący literaturę ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu i materiały dostępne online.

<czerwiec 2024>