Porady dla uczestników konkursu na minibiografię filmową "Odważne w kadrze"
Informacje o konkursie
Zapraszamy uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w Wojewódzkim konkursie na minibiografię filmową „Odważne w kadrze” w ramach projektu edukacyjnego „Gigantki Kujaw i Pomorza – Kobiety Odważne”.
Zadaniem uczestnika konkursu jest przygotowanie minibiografii filmowej, czyli krótkiej opowieści filmowej, której tematem jest życie i działalność wybranej bohaterki projektu edukacyjnego „Gigantki Kujaw i Pomorza – Kobiety Odważne”: Teresy Ciepły, Marii Karłowskiej, Poli Negri, Elżbiety Zawackiej, Izabeli Zbiegniewskiej, Marii Znamierowskiej-Prüferowej.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.
Termin nadsyłania minibiografii: do 15 maja 2025 r.
Porady dla uczestników konkursu
Jeśli obawiacie się, że przygotowanie pracy konkursowej będzie dla Was zbyt dużym wyzwaniem..., to pora przekonać się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują :)
Podstawą dobrego filmu jest dobry scenariusz. Zanim jednak przystąpicie do jego stworzenia, zapoznajcie się z zapisami regulaminu konkursu. Ten etap pracy może nie wydawać się zbyt fascynujący - pamiętajcie jednak, że najpierw musicie dowiedzieć się np. jakie są wymagania techniczne, które musi spełnić film i na co będzie zwracać uwagę jury konkursu, oceniając prace. Ważne są również... nagrody! A te są naprawdę atrakcyjne!
Po zapoznaniu się z regulaminem przygotujcie scenariusz filmu. Pamiętajcie - to nie produkcja w stylu hollywoodzkim, więc nie musicie przygotować ponad stu stron tekstu. Warto jednak najpierw zastanowić się, kto będzie bohaterką Waszego filmu. Czy będzie to Teresa Ciepły, Izabela Zbiegniewska, Elżbieta Zawadzka, Pola Negri, Maria Znamierowska-Prüfferowa czy Maria Karłowska? I jakie elementy biografii czy dokonania chcecie przedstawić? Wiele przydatnych informacji znajdziecie w portalu Edupolis na stronie internetowej Gigantki Kujaw i Pomnorza - Kobiety Odważne.
Gdy już ustalicie, co chcecie opowiedzieć, wyselekcjonujcie najlepsze grono aktorów i zaplanujcie plan zdjęciowy. I już możecie nagrywać! Jeśli jednak nie wiecie, na co warto zwrócić uwagę, by efekt końcowy był zadowalający, rzućcie okiem na krótki poradnik.
Proponujemy Wam również przeglądnięcie kilku krótkich filmów, które jeszcze bardziej poszerzą Waszą wiedzę. Na przykład takich, jak ten:
Pamiętajcie jednak, że choć filmy te dostarczą Wam wielu przydatnych informacji, to nie są one gotowymi instruktarzami, które można traktować bezkrytycznie. W razie wątpliwości pamiętajcie: najważniejszy jest regulamin konkursu. On np. wymaga od Was wybrania orientacji pionowej!
Jeśli chcecie podejść do sprawy bardzo ambitnie, to możecie jeszcze bardziej wdrożyć się w sprawy techniczne. Pomocą mogą Wam posłużyć dwa kolejne wideoporadniki:
Gdy już nagracie materiały filmowe, warto pomyśleć o montażu. Nawet jeśli cała Wasza produkcja zostanie nagrana ciągiem, bez konieczności przeprowadzenia cięć, to warto rozważyć np. dodanie efektów specjalnych, napisów, czy ścieżki dźwiękowej. Programów do obróbki wideo jest na rynku sporo. Wiele z nich to bezpłatne aplikacje, z których można korzystać na komputerach lib smartfonach.
Jeśli chcecie poznać montażowe ABC, to nasza Biblioteka zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach (online i stacjonarnych) CapCut - podstawy montażu filmów z wykorzystaniem edytora online.
- 8 maja, godz. 17:00-18:30
lub
- 9 maja, godz. 10:00-11:30.
- 12 maja, godz. 10:00-11:30
lub
- 12 maja, godz. 17:00-18:30.
Życzymy, by poznawanie sylwetek Kobiet Odważnych było dla Was bardzo inspirujące, a także, by przygotowywanie pracy konkursowej było świetną zabawą! Powodzenia! :)