"Literacko-kulturowe obrazy świąt Bożego Narodzenia na ziemiach polskich" - wykład online
Informacje na temat wykładu
Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie online: Literacko-kulturowe obrazy świąt Bożego Narodzenia na ziemiach polskich. Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams 12 grudnia 2024 r. (czwartek), godz. 17:00-18:30. Wykład wygłosi dr Marcin Lutomierski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to dla znacznej części naszego społeczeństwa niezwykle ważny okres. Przeżycia religijne, spotkania rodzinne, czas na refleksję, a także tradycje i zwyczaje - wszystko to było inspiracją m.in. dla literatów i artystów. Wykład, na który Państwa zapraszamy, umożliwi poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy, dotyczącej tych niezwykle ważnych świąt, a także tego, jak zostały one utrwalone w utworach literackich i polskiej kulturze.
Tematyka wykładu
Święta Bożego Narodzenia na ziemiach polskich były i są źródłem wielu różnorodnych tradycji o często niejasnych dziś rodowodach i sensach. Nawet w obrębie względnie jednolitej kultury polskiej istnieją odmienne zwyczaje, które tworzą interesującą mozaikę ludzkich zachowań w okresie tych szczególnych Świąt. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie w literaturze pięknej, dzięki której możemy zajrzeć zarówno do szlacheckiego dworu, jak i chłopskiej chaty, żeby poznać nie tylko te wciąż znane, ale również zapomniane dziś tradycje bożonarodzeniowe. Czym ozdabiano kiedyś domy? Dlaczego liczba dań na wigilijnym stole bywała różna? Kto, kiedy i komu przynosił prezenty? Jakie obowiązywały nakazy i zakazy czasie Godów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszymy w czasie wykładu.
Informacje na temat prelegenta
dr Marcin Lutomierski – doktor filologii polskiej, literaturoznawca, edytor, pracownik Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wykładowca na Wydziale Humanistycznym UMK, autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich, ze szczególnym uwzględnieniem literatury emigracyjnej XIX-XX wieku, literatury dla dzieci i młodzieży oraz tradycji kulturowych. Członek Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej oraz Pracowni Edytorstwa Naukowego i Praktycznego UMK. Członek kilku towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiej Sekcji IBBY. Przewodniczący Komisji Filologicznej Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Współpracownik instytucji doskonalących nauczycieli języka polskiego w kraju i za granicą. Juror konkursów literackich i recytatorskich dla dzieci i młodzieży.
Fot. Roman Lutomierski